Mājamatniecība, mājamatniecības izstrādājumi

Mājamatniecība – draudzīgāka apkārtējai videi un veselīgāka (nekaitīgāka) ikvienam cilvēkam, tāpēc ir jāmaina savi ieradumi un jācenšas pēc iespējas vairāk pirkt dažādus mājās gatavotus izstrādājumus.

Bet kas tad ir mājamatniecība?

Mājamatniecība ir amatniecības nozare, kurā amatnieki strādā mājās un gatavo dažādus izstrādājumus ar roku darbu palīdzību un vienkāršiem darbarīkiem.

Cilvēki jau ļoti sen prata apbrīnojami pārveidot dabas materiālus sev noderīgā veidā. Viduslaikos Latvijas teritorijā amatniecība bija galvenais rūpnieciskās ražošanas veids. Visbiežāk amatnieki savus izstrādājumus darināja pēc pasūtījuma. Pasūtījumi mēdza būt visdažādākie.

Lai būtu labs mājamatnieks, cilvēkam ir jāmīl savs darbs, ir jābūt lielai pacietībai, izdomai un citām labām īpašībām. Daudziem mājamatniecība ir vaļasprieks, bet ir cilvēki, kuri mājamatniecību ir pārvērtuši par uzņēmējdarbību, tā kā viena no iespējām, kā vari uzsākt savu biznesu, ir kļūt par mājamatnieku. Mūsdienās ir neskaitāmas vietas, kurās vari pārdot savus mājās gatavotos izstrādājumus, piemēram, droši to vari darīt interneta vidē (dažādos interneta portālos), jo internets ir kļuvis par neatņemamu mūsdienu dzīves sastāvdaļu. Savus izstrādājumus vari pārdot arī dažādās pilsētās un dažādos tirgos, sākot no maziem tirdziņiem un beidzot ar lieliem gadatirgiem gan mazpilsētās, gan lielpilsētās. Mūsdienās tirgus popularitāte arvien pieaug.

Katrai tautai ir savas dažādās tradīcijas, kas saglabātas cauri vairākiem gadsimtiem un laikiem, un viena no latviešu tradīcijām ir mājamatniecība visdažādākajās tās izpausmēs: aušana, adīšana, zīda apgleznošana, tamborēšana, suvenīru gatavošana, apģērba (leļļu apģērba, cilvēku apģērba) šūšana, koka un klūdziņu izstrādājumu izgatavošana, grozu pīšana, ievārījumu vārīšana/ gatavošana, bižutērijas (gredzenu, kulonu, kreļļu, auskaru, piespraužu, rokassprādžu, matu sprādžu u. tml.) izgatavošana, rotaļlietu šūšana, dekoratīvo sveču gatavošana un citi neskaitāmi, pašu rokām gatavoti, darbiņi.

Arī lielāko daļu mājamatniecības izstrādājumu sabiedrība var iegādāties par cenām, kuras ir atbilstošas mūsdienu pirktspējai, tā kā nebūs vajadzības aizņemties visiem tik ļoti zināmos ātros kredītus, lai iegādātos kādas mājās gatavotās preces.

Mājamatniecība ir labs un iedarbīgs veids, kā uzlabot savu dzīves vidi. Taču, izvēloties mājamatniecības izstrādājumus, ir jāatceras, ka jābūt piesardzīgam, jo pretējā gadījumā tas var sabojāt ne tikai Tavu veselību, bet visas ģimenes veselību, kā arī var sabojāt dzīves vidi, kurā dzīvojat, toties pastāv iespēja, kā izvairīties no šiem draudiem. Ir ieteicams izvēlēties mājamatniecības produktus, kas ir apzīmēti ar Eiropas ekomarķējuma zīmi (ar “Ekopuķīti”). Izvēloties šādus produktus, vari būt drošs, ka šie produkti radīs mazāku kaitējumu videi un būs ļoti veselīgi.

Mūsdienās ir vairākas biedrības, apvienības un pašvaldību institūcijas, kas palīdz nodrošināt mājamatniecības izstrādājumu realizēšanai nepieciešamos apstākļus, tirdzniecības noteikumu ievērošanu, vērtīgu pieredzes apmaiņu, konsultācijas mājamatniekiem par izstrādājumu dizainu un noformējumu, izstrādājumu atpazīstamību liekākā mērogā (gan pilsētas, gan valsts līmenī) un arī jaunu klientu piesaistīšanu, kas galvenokārt nodrošina mājamatnieku lielāku un straujāku attīstību. Ik pa laikam tiek veiktas arī dažādas starptautiskas izstādes, kurās mājamatnieki var iepazīstināt sabiedrību ar sevis gatavotām precēm un kļūt populārāki un pieprasītāki.

Paši veiksmīgākie mājamatnieki ir pierādījuši sevi visdažādākajās sabiedrībās un tie tiek iekļauti reģistrētā profesionālā amatniecībā.

Latvijas mājamatniecība jau sevi ir pierādījusi un tā arī turpina pierādīt, jo mājās gatavotie izstrādājumi ir neaizvietojami un kvalitatīvi. Runājot par mājās audzētu pārtiku, ir jāpiebilst, ka tā ir daudz veselīgāka, salīdzinot ar ievestajām importa precēm.

4 domas par “Mājamatniecība, mājamatniecības izstrādājumi”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *